RIVIO Formani. Z miłości do detalu.

Nawet coś tak prostego jak klamka do drzwi może zostać przekształcone i ulepszone… tak właśnie powstała kolekcja okuć drzwiowych RIVIO, efekt współpracy holenderskiej marki Formani z globalną firmą Gensler.

„Przejście” było hasłem przewodnim podczas projektowania kolekcji RIVIO. Jej design oparty jest na płynnym przejściu od elementu lżejszego do bardziej masywnego – zgrabne, płynne wycięcie sprawia, że kciuk i palce zaciskają się na uchwycie w sposób wyjątkowo wygodny. Klamka jest ergonomiczna i elegancka, zapewnia mocniejszy chwyt, ułatwia każde otwieranie i zamykanie drzwi. Kolekcja oferowana jest w dwóch wersjach: z zaokrągloną krzywizną lub zgięta pod kątem prostym pomiędzy uchwytem klamki a rozetą.
Każdy z dwóch modeli ma też cztery rodzaje wykończeń do wyboru.

Dobrana para

Formani specjalizuje się w produkcji luksusowych okuć architektonicznych: do drzwi, okien i mebli. Gensler realizuje projekty architektoniczne na całym świecie. Podczas swojej pierwszej współpracy dobrze się uzupełniali, ponieważ obie firmy postawiły na dostarczanie klientom produktów najwyższej jakości.
„Dla nas Gensler zawsze miał decydujące znaczenie w świecie architektury i designu. Działamy globalnie, w tych samych krajach, gdzie oni tworzą piękne projekty i czynią świat lepszym dzięki sile designu – mają misję, z którą zdecydowanie się zgadzamy. Dlatego wspólna praca to ogromny zaszczyt” – powiedział Pim Aarts, właściciel i dyrektor zarządzający Formani.

„The details are not the details.
They make the design”.

Gensler
[Szczegóły nie są tylko szczegółami. To one robią projekt]

Luksus i perfekcjonizm

„Nasz styl jest wyjątkowy, ale z holenderską prostotą. Skupiamy się na całościowej koncepcji okuć, dzięki czemu wybierając klamkę klient może też zdecydować się na taki sam wygląd całej rodziny produktów” – wyjaśnia Pim Aarts. Projektowanie z wieloma zespołami firmy Gensler było dla pracowników Formani nowym doświadczeniem, ponieważ zwykle współpracują z jednym designerem. Ten proponuje kilka projektów w różnych stylach, z nich wybiera się część – do konkretnych linii produktowych. W przypadku kolekcji RIVIO, przedstawiono różne opcje okuć dla każdego segmentu ich użytkowania. „Gensler wprowadził na pokład wielu ludzi, różnych specjalizacji. Jeden projektant zajął się okuciami do biur, drugi okuciami dla restauracji i tak dalej. Taki proces projektowania był dla nas prawdziwym luksusem” – dodaje Aarts.

Boskie przeżycie

Przykładem zastosowania kolekcji RIVIO jest restauracja Ambrozijn w miejscowości Valkenburg w Holandii. Znajdziemy tu wyśmienitą kuchnię – oraz niezwykłe wnętrza, urządzone w budynku dawnego protestanckiego kościoła z 1891 r. Zabytkowy XIX-wieczny budynek w 2018 r. został całkowicie zniszczony przez pożar, po czym odbudowano go od fundamentów po dach. Firma projektowa Ontwerpbureau Reiters zaprojektowała wnętrza na nowo. Pozostawiono jednak na surowych, ceglanych ścianach widoczne ślady kopcia i ognia. W połączeniu z miękkimi, współczesnymi materiałami podkreśliło to jeszcze bardziej kontrast pomiędzy starą substancją budynku a nową. Wzmacnia go dodatkowo użycie okuć RIVIO, które same stanowią mieszankę solidnej bryły i lekkości. Ich masywny kształt oraz wysokiej jakości wykończenie doskonale komponują się z luksusowym wnętrzem w starych murach.

Projektant wnętrza Ambrozijn: Ontwerpbureau Reiters
Zdjęcia: Guy Houben
Zastosowane produkty: RIVIO GL101 PVD czarny satynowy oraz RIVIO GL100 brąz.

Od lekkości do stabilności

Kolekcję okuć drzwiowych RIVIO wykonano ze stali nierdzewnej, za pomocą najnowocześniejszych maszyn CNC i VMC, specjalnie zaprojektowanych do frezowania i toczenia ich części. Wszystkie produkty w kolekcji dostępne są w dwóch wersjach (wygięta lub prosta) i czterech wykończeniach: satynowe matowe – stal nierdzewna, PVD złoto, PVD czerń – oraz brązowa powłoka proszkowa. Powłoki nie są jedynie cienkimi dodatkowymi warstwami, zmieniają właściwości powierzchni stalowych klamek. Pokrycia PVD są niezwykle odporne na korozję oraz wilgoć o kwaśnym Ph z dotykających je rąk. „Znakomicie sprawdzają się w obiektach hotelarskich, gdzie codziennie tysiące osób dotyka klamek” – mówi dyrektor Aarts. „Ten projekt dowodzi, że nawet najdrobniejsze szczegóły mogą robić wielkie wrażenie”.
Okucia RIVIO są odpowiednie dla rynków na całym świecie i mogą być używane wszędzie, w Ameryce, Europie, Azji i Oceanii. Znajdują też zastosowanie w bardzo różnych projektach architektonicznych: w budynkach mieszkalnych, biurowych, hotelarskich oraz w obiektach użyteczności publicznej. Kto następny chciałby ich użyć?

Autor: Aldona Wiśniewska
[źródło: materiały producenta; Abby Elyssa w Myinspiredesign.com oraz artykuł redakcyjny Commercialdesignindia.com]

***

O firmie: Gensler powstała w 1965 r. i z czasem z 3-osobowego studia projektowego rozwinęła się w największą na świecie firmę architektoniczno-projektowo-planistyczną. Zatrudnia dziś ponad 7000 profesjonalistów, obsługuje ponad 4000 klientów, ma sieć 53 biur projektowych w obu Amerykach, Europie, Wielkich Chinach, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. Jej działalność obejmuje 29 sektorów; między innymi: pracy, stylu życia, społeczności i zdrowia. „Kierujemy się misją tworzenia lepszego świata poprzez potęgę designu, a źródłem naszej siły są nasi ludzie”.
Więcej na: Gensler.com

Opisy techniczne klamek

RIVIO GL 100 – z uchwytem podciętym
Oba rodzaje klamek wykonane są ze stali nierdzewnej. GL 100 jest częściowo kuta na gorąco (szyjka klamki). Uchwyt – spawany.
Oba modele mają też takie same cztery rodzaje wykończeń.
Trzy matowe satynowe: stal nierdzewna , PVD czerń i PVD złoto – oraz proszkowy brąz.
RIVIO GL 101 – prosta, łamana pod kątem 90 stopni
Wszystkie części okuć są spawane. W zrównoważonej produkcji zastosowano inteligentne wykorzystanie materiału (zero waste). Aż 75 proc. użytego materiału stanowi złom przemysłowy, tylko 25 proc. to nowy materiał. Produkt końcowy w 98 procentach składa się z materiałów z recyklingu. Trwałość RIVIO 101 przewidziano na ponad 30 lat.
Więcej na: Formani.com

DOWIEDZ SIĘ
WIĘCEJ

Napisz lub zadzwoń aby umówić się
na dogodny termin w naszej przestrzeni.

+48 22 303 97 75
info@interiumpro.pl

Mogą Cię zainteresować

This site is registered on wpml.org as a development site.