Przyjaciółki Anna Lindgren i Sofia Lagerkvist obrały wspólny front – stworzyły światowej sławy studio projektowe. Studio Front od lat współpracuje z marką Moooi, dla której powstała najsłynniejsza kolekcja szwedzkich designerek – Animal Thing. Ostatnio duet zaprojektował dla Moooi inspirowaną rozgwieżdżonym niebem lampę Starfall Light.
Kreatywna para Lindgren Lagerkvist stoi za wieloma projektami Moooi m.in. zwierzęcą rodziną mebli i lamp Animal Thing i słynnym wazonem Blow Away Vase. Anna Lindgren i Sofia Lagerkwist poznały się, studiując wzornictwo przemysłowe w Sztokholmie. Designerki wszystkie projekty opracowują wspólnie – od pierwszych pomysłów do finalnego produktu. Powstanie każdego z nich poprzedza szereg dyskusji i eksperymentów.
– Kiedy zaczynałyśmy działalność studia Front skandynawskie wzornictwo było znacznie bardziej konserwatywne, w pewnym sensie bliższe minimalizmowi zakorzenionemu w tradycji krajów Północy. Trudno nazwać nas minimalistkami, jednakże intuicyjnie przejęłyśmy wiele z naszej kultury – twierdzi Sofia.
Anna wskazuje na ich silne związki z naturą. Jako dziewczynki obie dużo czasu spędzały w otoczeniu przyrody, która w dorosłym zawodowym życiu stała się dla nich ważnym źródłem inspiracji.
Projektując wspólnie, Anna i Sofia wymieniają się ideami. W tym dialogu wypracowały rodzaj własnego języka. – Kwestionujemy to, co zastane i wzajemnie motywujemy się do robienia nowych rzeczy, których wcześniej nie próbowałyśmy – wyznaje Anna.
Pomysł na najnowszy projekt dla Moooi – lampę Starfall Light – zrodził się z fascynacji designerek rozgwieżdżonym niebem.
– Gdy któregoś razu spacerowałyśmy nocą po lesie, było bardzo ciemno i zimno. Patrzyłyśmy w górę, przez drzewa, na gwiazdy, które świeciły wyjątkowo jasno – wspomina Sofia.
Tworząc lampę Starfall Light projektantki miały bardzo klarowną wizję przekazu. Zależało im na oddaniu klimatu tamtego wieczoru na łonie natury i piękna gwiaździstego nieboskłonu.
W pracach Sofii i Anny istotną rolę odgrywa nie tylko natura, lecz również zabawa formą. Grę z konwencją można dostrzec w koncepcji wcześniejszych projektów studia Front dla Moooi – Serpentine Light i Serpentine Carpet.
– W lampie Serpentine Light skupiłyśmy się na zabawie papierem – mówi Anna. – Chciałyśmy wykreować wysublimowaną formę z cienkiego płaskiego materiału, zarazem regularną i nieregularną. Kształt ten jest trójwymiarowy, ale równocześnie przypomina patern.
Tworząc Serpentine Carpet, autorki najpierw przygotowały model 3D z papieru, a następnie sfotografowały go tak, by na zdjęciu wydobyć jego przestrzenność oraz grę światła i cienia. Na bazie fotografii powstał wzór dywanu.
Najnowsze projekty studia stanowią kontynuację wieloletniej współpracy Frontu z marką Moooi. Najsłynniejszą kolekcją Anny i Sofii dla kultowej marki założonej w 2001 roku przez Marcela Wendersa i Caspera Vissersa jest Animal Thing. W osobliwym zbiorze przedmiotów z tej kolekcji, dobrze znanym miłośnikom wzornictwa, znajdujemy stolik w kształcie świni z tacą na grzbiecie, lampę-konia (z abażurem w miejscu łba), lampki nocne, których podstawa ma formę królika.
– Kochamy Moooi – deklarują designerki. Współpracują z marką od samego początku. Cenią w niej to, że Moooi przesuwa granice, tworzy rzeczy nowatorskie i unikatowe, które poruszają odbiorców.
Front i Moooi nawzajem pobudzają swoją kreatywność, by twórczo rozwijać projekty, często w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.
Obiekty studia Front przekazują odbiorcy opowieść o procesie ich powstawania, materiale, z którego są wykonane i konwencjach, z którymi autorki podjęły grę podczas ich kreowania. Wiele z nich bazuje na iluzji i u odbiorcy wywołuje efekt zaskoczenia, a nierzadko także rozbawienia. Lagerkvist i Lindgren twierdzą, że część prac przy tworzeniu ich projektów wykonały komputery i maszyny, ale także zwierzęta, którym oddały inicjatywę przy kreowaniu kolekcji Design by Animals. W jaki sposób? Otóż dekoracyjne motywy stolika Insect Table to dzieło kornika, kształt lampy Fly odwzorowuje trajektorię lotu muchy, a wzór na tapecie Wallpaper by Rats wygryzły szczury. Design by Animals to bardzo wczesna kolekcja Anny i Sofii. Powstawała, gdy były jeszcze studentkami. Już wówczas wiadomo było jednak, że do świata designu wkraczają projektantki odważne, lubiące eksperymenty i innowacje, zdecydowanie kroczące własną ścieżką. Lagerkvist i Lindgren uprawiają wzornictwo krytyczne. Pracy designerek towarzyszy refleksja o procesie projektowania, czynnikach, które na niego wpływają, na przykład roli jaką odgrywa w nim przypadek. Temat ten Anna i Sofia podjęły chociażby, tworząc Designed by Explosion, siedzisko którego kształt jest efektem wybuchu, wazon Design by Motion, który wygląda jak zatrzymane w ruchu naczynie spadające ze stołu lub lampę Surface Tension puszczającą bańki mydlane. Wśród swoich realizacji duet ma również projekty wnętrz (których cechą jest nieustanna zmiana), meble-roboty czy gamę mebli zrodzonych z fascynacji magią. Designerki współpracowały dotychczas, prócz Moooi, z takimi markami jak: Moroso, Thonet, Kvadrat Febrik, Vitra, Kartell, Porro, Tom Dixon, a nawet IKEA. Prace studia Front są prezentowane w wielu prestiżowych instytucjach kultury, m.in. w MoMA, Victoria & Albert Museum, M+, Vitra Design Museum i Centre Pompidou.
Autorka: Iwona Ławecka-Marczewska