Czego w 2023 roku we wnętrzach już nie pokochamy?

Nieprawdą jest, że w trendach wnętrzarskich „wszystko jest modne”. Czasy się zmieniają, przychodzi moment, że z czymś dłużej żyć się już nie da. Trwając w tym samym otoczeniu, bywamy nim zmęczeni. I chcemy coś odświeżyć. Zyskać więcej przestrzeni albo wyeksponować to, co dziś nam się podoba. W 2023 r. najbardziej chyba znudziły się…

… maksymalizm
Nie chcemy żyć wśród nadmiaru rzeczy. Kolekcja tak, zbieractwo – eklektyczne, bezładne – stanowczo nie. Będziemy usuwać z domów to co zbędne i nieużywane: sprzedajemy, wymieniamy albo oddajemy nadmiar przedmiotów na cele charytatywne. Rzadko je wyrzucamy; zero waste to popularny trend.

… białe ściany i białe meble
Kochaliśmy przez wiele lat styl skandynawski, ale jego chłodu można może mieć dość, gdy np. dużo pracujemy z domu. Pragniemy przytulności. Cieplejszych, kojących barw. Lepiej się dziś czujemy w pełnych ciemnego drewna tradycyjnych wnętrzach, inspirowanych posiadłością na wsi brytyjskiej lub francuskiej, niż szwedzkiej.

… blade pastelowe kolory
Można je przepięknie dobrać i zestawić, ale z jakiegoś powodu aktualnie wydają nam się nieco nudne. Zapragnęliśmy mocnych, nasyconych barw. Producenci farb lansują pomarańcz, czerwień i magentę, jednak to stonowane mocne kolory, jak czekoladowy brąz, granat, ciepła szarość, bordo i świerkowa zieleń i są bardzo modne.

… otwarcie salonu na kuchnię
Przywykliśmy, że to rozwiązanie daje nam więcej przestrzeni, jednak ostatnio często bywa koniecznością wobec malejących metraży mieszkań. Marzymy o kuchni godnej zdjęć w magazynie wnętrzarskim, czyli… pięknej i czystej. Kuchenny bałagan oraz zakupy spożywcze chętnie umieścimy w sąsiadującej z kuchnią spiżarni, która również powinna być piękna i godna zdjęć, tylko mniejsza. Oraz mieć drzwi.

… wnętrza open space
Tak często pracujemy dziś w open space‘ach, że nie pragniemy już mieszkać w wielkiej, otwartej hali. Otwarte lofty i poddasza zaczynamy dzielić. Jeśli nie zwyczajnie, stawiając ściany i wydzielając osobne pokoje, to za pomocą lekkich ścianek działowych lub płytkich regałów. Kroimy open space na kawałki, przeznaczone dla konkretnych aktywności. Kto nie cierpi ścianek, dzieli przestrzeń grupując meble (np. stół jadalniany i krzesła ustawione na dywanie, którego krawędzie wytyczą jadalnię). Ustawiamy sofę tak, by jej oparcie zamykało salon. Podkreślamy strefy różnego przeznaczenia, malując je na inny kolor.

… pionowe i poziome boazerie
Drewnianą boazerię, która ocieplała betonowe ściany mieszkań i ukrywała, jak bardzo są krzywe, nadal można spotkać w wielu domach. Od razu jasne jest, że położono ją prawdopodobnie w czasach PRL. Dziś też naturalne drewno jako okładzina ścian i sufitów jest bardzo modne, ale to już inne drewno. Układa się proste kasetony, prostokąty i kwadraty, przypominające ramy obrazów. Jak w budynkach szacownych brytyjskich koledżów i bibliotek.

… żółty odcień drewna
PRL-owska boazeria z drewna sosny lub świerku, jeśli jest w dobrym stanie, może i dziś wyglądać świetnie, o ile pomalujemy ją na modny nasycony kolor (ciepłą szarość, granat, ciemnoniebieski). Tylko polakierowana, szybko i brzydko ciemniała. Pożółkły kolor naturalnego drewna oraz popularny odcień farby „średni orzech”, jakim w Polsce chętnie malowano domy na wsi, dziś już nam się nie podoba. Modne są znów beże i brązy. Ale jeśli brąz, to ciemna czekolada, albo w któryś ze złożonych odcieni ziemi. W meblach podoba nam się nasycony orzech i ciepła, brązowa brzoza, chłodna, biała brzoza skandynawska, już nie.
*
Wszystko jednak zależy od konkretnego wnętrza i od tego, w czym dobrze się czujemy. Wbrew pozorom, trendów nie wymyślają złośliwi producenci, by zwiększyć sprzedaż. Raczej starają się podpatrywać, czego nam w życiu brak, co nam się może spodobać. Własny gust i upodobania niech będą najważniejszym drogowskazem, gdy planujemy budowę domu, remont czy dodanie paru detali, by wnętrze było bardziej na czasie. W końcu to MY będziemy w nim mieszkać, to nam ma się dzięki zmianom żyć lepiej.

Autor: Aldona Wiśniewska

Bibliografia:
vlogi wnętrzarskie na YT

  • Arvin Olano; projektant, stylista; USA
  • Balance&Rythm; Liz Reifschneider, wellness designer; Francja
  • Designchickee; Olga Gomez, projektantka i architektka, Kanada
  • Green Canoe; Joanna Marciniak-Wróblewska, dziennikarka; Polska
  • House of Valentina; Valentina Fussel, architektka wnętrz; USA
  • Kristen Mc Govan; architektka wnętrz, influenserka; USA
  • Miriam Manzo Interiors; projektantka domów i wnętrz; Kanada
  • Posh Pennies; Vivien Albrecht, plastyczka, projektantka; GB
  • Trends TV; kanał o trendach, Wielka Brytania

DOWIEDZ SIĘ
WIĘCEJ

Napisz lub zadzwoń aby umówić się
na dogodny termin w naszej przestrzeni.

+48 22 303 97 75
info@interiumpro.pl

Mogą Cię zainteresować

RIVIO Formani. Z miłości do detalu.

RIVIO Formani. Z miłości do detalu.

Nawet coś tak prostego jak klamka do drzwi może zostać przekształcone i ulepszone… tak właśnie powstała kolekcja okuć drzwiowych RIVIO, efekt współpracy holenderskiej marki Formani z globalną firmą Gensler. „Przejście” było hasłem przewodnim podczas projektowania...

This site is registered on wpml.org as a development site.