Trendy wnętrzarskie 2023

Na targach w Mediolanie i w Paryżu było w czym wybierać. Co powinno nas zainteresować, jeżeli planujemy budowę domu, właśnie kupiliśmy mieszkanie, planujemy remont albo gdy czas odświeżyć przestrzeń, w której żyjemy, by cieszyła oko? Jest szereg trendów, na które warto zwrócić uwagę.

Mocne odważne kolory
Tego się nie da przeoczyć. Modne są nasycone, ciemniejsze niż dotąd barwy: odcienie niebieskiego, granat, zieleń mchu i oliwka, grafit, bordo, nasycona czerwień i pomarańcz. W wielu projektach intensywne barwy dosłownie zalewają przestrzeń. Monochromatyczne są ściany, sufity, drzwi, wbudowane szafy i regały, ramy okien. Inspiracja przyszła z brytyjskich manor hause, bibliotek elitarnych wyższych uczelni i… serialu „Wednesday”. Wednesday Adams uczy się w bardzo inspirującym dla dzisiejszych projektantów otoczeniu. Bardzo modny jest też brąz. Ale nie każdy; zamiast żółtawego „średniego orzecha”, wybieramy gorzką czekoladę oraz złożone, ciemne odcienie błota i ziemi, zimny brąz wymieszany z szarością.

Tapety z wzorami oversize

Były popularne już wcześniej, ale w 2023 r. tapety dosłownie atakują. Pojawią się nawet na sufitach. Modne są przepiękne XIX-wieczne motywy roślinne Williama Morrisa, wzory geometryczne, motywy inspirowane naturą. Tapety jednolite w kolorze mają wyraziste, nierówne faktury, jak mata z trawy, samodział lub szantung. Nowością są tapety z wzorami oversize: gigantyczne kwiaty na ciemnym tle. Nie potrzebują wcale wielkich przestrzeni. Sprawdzą się w małej łazience, a gdy wychodzi się wprost w hallu na monstrualny kwiat, efekt „Wow!” mamy gwarantowany.

Proste sztukaterie
Ściany i sufity przestają być minimalistycznie gładkie. Tam, gdzie główną rolę gra intensywny kolor, architekci podkreślają jego obecność sztukaterią: listwami wzdłuż podłogi, obramowaniami regałów i szaf w zabudowie, zwieńczeniami pod sufitem, belkowaniem. Żadnych barokowych zawijasów, wszystko ma być idealnie proste. Inspiracją są przedwojenne wielkomiejskie mieszkania i apartamenty w stylu art deco. Monochromatyczne ściany i sufit tworzą kokon otaczający nas ze wszystkich stron, wyróżniają się tylko linie sztukaterii… Kontrastowe lamówki są passe. Salon, biblioteka, sypialnia, a nawet kuchnia z tak podkreślonymi płaszczyznami mają się kojarzyć z tradycją, dziedzictwem kulturowym, szlachetną prostotą. Sztukatorzy zapewne będą bardzo poszukiwani.

Liczne źródła światła
Światło buduje wnętrze. Bardzo ważne jest więc przemyślane rozmieszczenie wielu różnych jego źródeł: zamiast żyrandola pośrodku sufitu, który oświetla „wszystko”, wybieramy szereg mniejszych punktów oświetleniowych i każdemu wyznaczamy inną rolę. Niewielkie, boczne kinkiety znakomicie podkreślą sztukaterie, sterowane reflektorki i światła punktowe zwrócą uwagę na wybrane obiekty: obraz lub tkaninę na ścianie, albumy na stoliku, rzeźbę. Nie rezygnujemy jednak wcale z górnego oświetlenia. Wręcz przeciwnie. Główna lampa w hollu prowadzącym do wnętrza domu i główna lampa sufitowa w pokoju dziennym mają przyciągać wzrok. Nad stołem w jadalni architekci umieszczają dziś często kompozycję lamp: z kloszami na różnej wysokości, różnej wielkości i kształtu. Albo jedną oryginalną, rozbudowaną przestrzennie lampę. Ma być zawieszonym w powietrzu dziełem sztuki. Jej rolą jest nie tylko oświetlać, ale też zwracać uwagę oryginalnością i pięknem.

Solidne naturalne materiały i rzemiosło
Wnętrze 2023 ma wyglądać nowocześnie, ale też sprawiać wrażenie zamieszkałego od pokoleń. Odwołujemy się do tradycji i „starych pieniędzy”. Ważne są wysokiej jakości, naturalne materiały: lite drewno, kamień (piaskowiec, granit, bardzo modny jest gruby, wyraziście żyłkowany marmur). Metal – różnego rodzaju matowe złote wykończenia, mosiądz, stal, chrom. Oraz szkło. Ciężkie szkło ryflowane z łazienek i kuchni wchodzi na salony: jako fronty mebli, wypełnienie drzwi wewnętrzne i ścianek działowych. Modne są transparentne szklane abażury lamp i efektowne szklane przedmioty dekoracyjne. Ponieważ bardzo modne jest art deco, docenimy meble w tym stylu: nie z fabryki, ale wypieszczone ręką fachowca, ozdobione fachową snycerką. Będziemy też znowu kochać frędzle, chwosty, ciężkie aksamitne lub jedwabne zasłony, szamerowania i hafty, którymi tapicerzy ozdabiają meble i okna. Minimalizm tak, jak najbardziej, tu i tam jednak coś ozdobnego będziemy doszywać i dodawać, czerpiąc z tradycji XIX-wieczego rzemiosła. Rzemiosło zdecydowanie wraca do łask.

Autor: Aldona Wiśniewska

Bibliografia:
vlogi wnętrzarskie na YT

  • Arvin Olano; projektant, stylista; USA
  • Balance&Rythm; Liz Reifschneider, wellness designer; Francja
  • Designchickee; Olga Gomez, projektantka i architektka, Kanada
  • Green Canoe; Joanna Marciniak-Wróblewska, dziennikarka; Polska
  • House of Valentina; Valentina Fussel, architektka wnętrz; USA
  • Kristen Mc Govan; architektka wnętrz, influenserka; USA
  • Miriam Manzo Interiors; projektantka domów i wnętrz; Kanada
  • Posh Pennies; Vivien Albrecht, plastyczka, projektantka; GB
  • Trends TV; kanał o trendach, Wielka Brytania

DOWIEDZ SIĘ
WIĘCEJ

Napisz lub zadzwoń aby umówić się
na dogodny termin w naszej przestrzeni.

+48 22 303 97 75
info@interiumpro.pl

Mogą Cię zainteresować

RIVIO Formani. Z miłości do detalu.

RIVIO Formani. Z miłości do detalu.

Nawet coś tak prostego jak klamka do drzwi może zostać przekształcone i ulepszone… tak właśnie powstała kolekcja okuć drzwiowych RIVIO, efekt współpracy holenderskiej marki Formani z globalną firmą Gensler. „Przejście” było hasłem przewodnim podczas projektowania...

This site is registered on wpml.org as a development site.